Ciekawe ubarwienie ptaków

Kraska zwyczajna to ptak, który w licznych regionach kraju znany jest jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny prawie całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę zobaczyć można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

Ostatnimi czasy obserwuje się duży spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, iż w niektórych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, że spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego możemy spotkać na terenie Europy. O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w pięknym, niebiesko rdzawym kolorze.

Ptaki ubarwienie

Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, podczas których odpowiednia płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada także niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe.

Do pierwszego roku życia, osobniki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych również dzięki sterówkom. W przypadku osobników starszych można dostrzec na piórach ciemną plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Maksymalna długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie jest w większości przypadków większa niż 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *