Gdzie ptaki lecą na zimę?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych również kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego ptaka spotkać można dodatkowo w północnej części Azji , a także Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym leci w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie , a także zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki zimą

Jest to ptak niezwykle popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na terenie całego kontynentu. Pomimo, że niezwykle często za takiego traktowany jest strzyżyk, to właśnie osiągając co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego mają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak i sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest od spodu ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważa się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnia się samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *