Gdzie ptaki lecą na zimę?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych również kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten żyje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te nierzadko docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego ptaka spotkać można dodatkowo w północnej części Azji , a także Ameryce Północnej.

Tryb życia mysikrólika zwyczajnego jest zróżnicowany, bowiem częściowo traktuje się go jako osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym leci w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie , a także zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską i Białowieską.

Ptaki zimą

Jest to ptak niezwykle popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach na terenie całego kontynentu. Pomimo, że niezwykle często za takiego traktowany jest strzyżyk, to właśnie osiągając co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Gdzie ptaki lecą na zimę?