Ciekawe ubarwienie ptaków

Kraska zwyczajna to ptak, który w licznych regionach kraju znany jest jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak z rodziny krasek, którego tryb życia niewątpliwie uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny prawie całej Europy. Najbardziej natomiast upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę zobaczyć można również w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

Ostatnimi czasy obserwuje się duży spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, iż w niektórych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto zaznaczyć, że spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego możemy spotkać na terenie Europy. O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w pięknym, niebiesko rdzawym kolorze.

Ptaki ubarwienie

Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice wynikają jednak z pór roku, podczas których odpowiednia płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest mała, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada także niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe. Czytaj dalej Ciekawe ubarwienie ptaków