Gabaryty ptaków – ciekawostki

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także w Polsce gatunek ten niewątpliwie traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej kolorowych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na obszarze całej Europy.

Jego niebanalne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest bardzo prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają takie same ubarwienie oraz szalenie zbliżone do siebie gabaryty. Niesamowite prążkowane pióra sojki bardzo często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Ptaki rozmiary

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby orientujący się w temacie ornitolog, potrafił stwierdzić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których określa się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Gabaryty ptaków – ciekawostki